Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Karnicach
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Ruszyła Międzynarodowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć

Dokładnie 25 listopada ruszyła 28. kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Wybór terminu kampanii – między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka) ma na celu podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną.

Czas kampanii to skoordynowane działania ponad 2000 instytucji, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, w około 180 krajach na całym świecie, których celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć, która dotyka w szczególności dziewcząt i kobiet. Światowy temat przewodni Kampanii w 2019 roku to: 

KONIEC Z PRZEMOCĄ ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ W ŚWIECIE PRACY

Główne przejawy przemocy ze względu na płeć, z którymi mamy do czynienia w świecie pracy to dyskryminacja i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Ściśle powiązane są także przemoc ze strony bliskiej osoby/w rodzinie, oraz przemoc i dyskryminacja, do których dochodzi w szkołach i uczelniach, ponieważ ich konsekwencje mają poważne negatywne skutki dla kobiet także w pracy.

Szczegółowe informacje o Kampanii i jej wydarzeniach, liczne materiały informacyjne i edukacyjne, a także instrukcje, jak można włączyć się w przeciwdziałanie przemocy i samą kampanię, znajdują się pod adresem: http://kampania16dni.pl/kampania-2019-informacje-dla-mediow/

Warto przypomnieć, iż kampania 16 Dni Akcji została zainicjowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers (obecnie Center for Women's Global Leadership). Aby symbolicznie podkreślić związek między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka, a także położyć nacisk na fakt, że taka przemoc jest pogwałceniem praw człowieka, inicjatorki wybrały dni pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada) a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia). W Polsce ogólnokrajową Kampanię koordynuje fundacja Autonomia, realizująca działania własne i wspierająca osoby prywatne, organizacje pozarządowe i instytucje z kilkudziesięciu miejscowości. 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Jagielska 05-12-2019 08:31:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Jagielska 05-12-2019
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Jagielska 05-12-2019 08:31:42