Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Karnicach
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Dobry Start - zmiany od 1 lipca 2021r.

„DOBRY START” – ZMIANY OD 1 LIPCA 2021 ROKU

Od 1 lipca 2021 roku  na rok szkolny 2021/2022 realizatorem rządowego programu ,,DOBRY START’’ będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych   to on będzie przyznawał i wypłacał  to świadczenie , a nie – jak dotychczas –  Ośrodek Pomocy Społecznej w Karnicach.

To jednak nie wszystko. Wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, nie będzie już można złożyć w urzędzie papierowego druku.

Do tej pory rodzic mógł ubiegać się o wypłatę świadczenia także w gotówce. Od nowego roku szkolnego ZUS wypłaci 300 plus wyłącznie na konto bankowe.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie "Dobry Start" poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz system Empatia nie odczują żadnej zmiany, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

 Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Jagielska 28-06-2021 09:26:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Jagielska 28-06-2021
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Jagielska 28-06-2021 09:26:19